M6S-C22S1-24EO
Manufacturer Part Number:
M6S-C22S1-24EO
Part of Description:
2POS,SPRING-SPDT-24VDC-ORANGE
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
2A (AC), 400mA (DC)
Illumination Type, Color :
LED, Orange
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Number of Positions :
2
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.20mm Dia
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V