G7L-2A-P-CB-AC12
Manufacturer Part Number:
G7L-2A-P-CB-AC12
Manufacturer/Brand:
Omron Electronic Components
Part of Description:
RELAY
Stock Condition:
20
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
142 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VAC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Indium (AgSnIn)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VAC
Must Release Voltage :
1.8 VAC
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
30 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max