HJ2-L-T-AC200V
Manufacturer Part Number:
HJ2-L-T-AC200V
Manufacturer/Brand:
Panasonic
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 200V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
6.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
200VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator, Test Button
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
160 VAC
Must Release Voltage :
60 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max