DSP1-DC15V
Manufacturer Part Number:
DSP1-DC15V
Manufacturer/Brand:
Panasonic
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 15V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
20 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
15VDC
Contact Form :
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
12 VDC
Must Release Voltage :
1.5 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max