KC-20/115VDC
Manufacturer Part Number:
KC-20/115VDC
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part of Description:
KC-20/115VDC=RELAY, VACUUM, SP
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
57.5 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
115VDC
Contact Form :
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
110 A
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Must Operate Voltage :
80 VDC
Must Release Voltage :
5 VDC
Operate Time :
18 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C