KC-18/115VDC
Manufacturer Part Number:
KC-18/115VDC
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 115V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
115VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Must Operate Voltage :
80 VDC
Must Release Voltage :
50 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C