AP10A335
Manufacturer Part Number:
AP10A335
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part of Description:
AP10A335=RELAY, VACUUM, SPST-N
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
96.6 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
28VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Must Operate Voltage :
20 VDC
Must Release Voltage :
0.7 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Vacuum
Switching Voltage :
270VDC - Nom