3RQ30552SM30
Manufacturer Part Number:
3RQ30552SM30
Manufacturer/Brand:
Siemens
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Manufacturer :
Siemens
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
Must Release Voltage :
Operate Time :
0.2 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
0.3 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
30VDC - Max