RCP8002230VAC
Manufacturer Part Number:
RCP8002230VAC
Manufacturer/Brand:
Carlo Gavazzi
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 230V
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
21 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
230VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
190 VAC
Must Release Voltage :
77.7 VAC
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 50°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)