PRDA-11AJA-120
Manufacturer Part Number:
PRDA-11AJA-120
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 120V
Coil Current :
85 mA
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
102 VAC
Must Release Voltage :
12 VAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 45°C
Switching Voltage :
600VAC, 125VDC - Max