AZ2850-2C-220A5
Manufacturer Part Number:
AZ2850-2C-220A5
Part of Description:
40A POWER RELAY
Coil Current :
18.2 mA
Coil Voltage :
220VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
176 VAC
Must Release Voltage :
44 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Switching Voltage :
600VAC, 30VDC - Max