R15-2013-23-1110
Manufacturer Part Number:
R15-2013-23-1110
Manufacturer/Brand:
Altech Corporation
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V
Manufacturer :
Altech Corporation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
12 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
88 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
18 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
7 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
440VAC - Max
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)