48.61.7.012.0050SPA
Manufacturer Part Number:
48.61.7.012.0050SPA
Manufacturer/Brand:
Finder Relays, Inc.
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
Manufacturer :
Finder Relays, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
41 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
16 A
Features :
Diode, Lighted Indicator
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
8.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
12 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
12 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
400VAC - Max