AZ2800-2A-220AE
Manufacturer Part Number:
AZ2800-2A-220AE
Part of Description:
40A POWER RELAY
Coil Current :
18.2 mA
Coil Voltage :
220VAC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
176 VAC
Must Release Voltage :
44 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
600VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)