AZ2151-1AE-70DE
Manufacturer Part Number:
AZ2151-1AE-70DE
Manufacturer/Brand:
American Zettler
Part of Description:
40A POWER RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
12.7 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
70VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
52.5 VDC
Must Release Voltage :
7 VDC
Operate Time :
12 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
300VAC, 30VDC - Max