AZ2250-1A-220AF
Manufacturer Part Number:
AZ2250-1A-220AF
Manufacturer/Brand:
American Zettler
Part of Description:
30A POWER RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
220VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
176 VAC
Must Release Voltage :
44 VAC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max