AZSR131-1AE-24DGW
Manufacturer Part Number:
AZSR131-1AE-24DGW
Manufacturer/Brand:
American Zettler
Part of Description:
35A POWER RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
41 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
35 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC - Max