G2R-1-EDC22
Manufacturer Part Number:
G2R-1-EDC22
Manufacturer/Brand:
Omron Electronic Components
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 22V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
24.1 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
22VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
16 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
15.4 VDC
Must Release Voltage :
3.3 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max