AZ832-2C-15DSE
Manufacturer Part Number:
AZ832-2C-15DSE
Manufacturer/Brand:
American Zettler
Part of Description:
SIGNAL RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
10 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
15VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
3 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
12 VDC
Must Release Voltage :
1.5 VDC
Operate Time :
5 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
2 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
125VAC, 30VDC - Max