AZ2151-1C-70DE
Manufacturer Part Number:
AZ2151-1C-70DE
Part of Description:
40A POWER RELAY
Coil Current :
12.7 mA
Coil Voltage :
70VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Operate Voltage :
52.5 VDC
Must Release Voltage :
7 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Switching Voltage :
300VAC, 30VDC - Max