AZ2280-1CE-70DE
Manufacturer Part Number:
AZ2280-1CE-70DE
Part of Description:
40A POWER RELAY
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
70VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Release Voltage :
7 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"