AZ22801-1A-120AF
Manufacturer Part Number:
AZ22801-1A-120AF
Part of Description:
40A POWER RELAY
Coil Current :
39.5 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Operate Voltage :
90 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 130°C
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
300VAC, 110VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"