AZ2280-1C-220AEF
Manufacturer Part Number:
AZ2280-1C-220AEF
Part of Description:
40A POWER RELAY
Coil Current :
16.3 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
220VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
187 VAC
Must Release Voltage :
44 VAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 60°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"