AZ762-1A-60DE
Manufacturer Part Number:
AZ762-1A-60DE
Manufacturer/Brand:
American Zettler
Part of Description:
16A POWER RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
8 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
60VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
16 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
42 VDC
Must Release Voltage :
6 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
3 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
440VAC, 150VDC - Max