R55-11A20-24F
Manufacturer Part Number:
R55-11A20-24F
Manufacturer/Brand:
NTE Electronics, Inc.
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 24V
Stock Condition:
120
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
Coil Insulation :
Coil Type :
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
25 A
Features :
Mounting Type :
Must Operate Voltage :
Must Release Voltage :
Operate Time :
Operating Temperature :
-30°C ~ 65°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)