R02-11D10-12
Manufacturer Part Number:
R02-11D10-12
Manufacturer/Brand:
NTE Electronics, Inc.
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Stock Condition:
396
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
Coil Insulation :
Coil Type :
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Must Operate Voltage :
Must Release Voltage :
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)