PRD-3AY0-120
Manufacturer Part Number:
PRD-3AY0-120
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 120V
Coil Current :
85 mA
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
25 A
Must Operate Voltage :
102 VAC
Must Release Voltage :
12 VAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 45°C
Switching Voltage :
277VAC - Nom