RMW-285/135-1200/U-0
- Manufacturer Part Number:
- RMW-285/135-1200/U-0
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity AMP Connectors
- Part of Description:
- HEATSHRINK 11.22" X 3.94' BLACK
- Stock Condition:
- 5
- Manufacturer :
- Product Category :
- Heat Shrink Tubing
- Color :
- Black
- Features :
- Inner Diameter - Recovered :
- 5.315" (135.00mm)
- Inner Diameter - Supplied :
- 11.220" (284.99mm)
- Length :
- 3.94' (1.20m)
- Material :
- Polyolefin (PO), Irradiated
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 110°C
- Product Status :
- Active
- Recovered Wall Thickness :
- 0.055" (1.40mm)
- Shelf Life :
- 60 Months
- Shrink Temperature :
- 110°C
- Shrinkage Ratio :
- 3 to 1
- Storage/Refrigeration Temperature :
- 32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)