AM4C10PCM4LA22000G
Manufacturer Part Number:
AM4C10PCM4LA22000G
Manufacturer/Brand:
Amphenol Anytek
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 220V
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
14.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
220VAC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
176 VAC
Must Release Voltage :
33 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)