AZ2800-2A-120AE
Manufacturer Part Number:
AZ2800-2A-120AE
Part of Description:
RELAY EV CHG SOLAR DPST 40A 120V
Stock Condition:
65
Coil Current :
33.3 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
24 VAC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Relay Type :
EV Charging, Solar
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
600VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"