ALZ12F22W
Manufacturer Part Number:
ALZ12F22W
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 22V
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
22VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
16 A
Must Operate Voltage :
15.4 VDC
Must Release Voltage :
2.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Switching Voltage :
440VAC - Max