AZ2800-2C-12DE
Manufacturer Part Number:
AZ2800-2C-12DE
Part of Description:
RELAY EV CHARG SOLAR DPDT 3A 12V
Stock Condition:
233
Coil Current :
140 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) :
3 A
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Relay Type :
EV Charging, Solar
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
600VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"