T9SV1K15-12S
Manufacturer Part Number:
T9SV1K15-12S
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 35A 12V
Stock Condition:
7,819
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
188 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
35 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9.6 VDC
Must Release Voltage :
0.8 VDC
Operate Time :
18 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
250VAC - Max