G7J-4A-P AC100/120
Manufacturer Part Number:
G7J-4A-P AC100/120
Manufacturer/Brand:
Omron Automation
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 120V
Stock Condition:
10
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
21.6 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
4PST-NO (DM) (4 Form X)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
25 A
Features :
Test Button
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
75 VAC
Must Release Voltage :
18 VAC
Operate Time :
50 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
50 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max