J115F21C110VACS
Manufacturer Part Number:
J115F21C110VACS
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 110V
Stock Condition:
295
Coil Current :
46.6 mA
Coil Voltage :
110VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
82.5 VAC
Must Release Voltage :
33 VAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)