T9GS2L24-18
Manufacturer Part Number:
T9GS2L24-18
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 18V
Stock Condition:
418
Coil Current :
50 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
18VDC
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
13.5 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
480VAC - Max
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)