T9GV1L24-22
Manufacturer Part Number:
T9GV1L24-22
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 22V
Stock Condition:
5,499
Coil Current :
41 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Voltage :
22VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
30 A
Must Operate Voltage :
16.5 VDC
Must Release Voltage :
2.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
480VAC - Max
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)