T9GS1L14-22
Manufacturer Part Number:
T9GS1L14-22
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 22V
Stock Condition:
475
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
41 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
22VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
16.5 VDC
Must Release Voltage :
2.2 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
22 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
480VAC - Max