T92HP7D1X-12
Manufacturer Part Number:
T92HP7D1X-12
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 50A 12V
Stock Condition:
425
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
139.5 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
50 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
600VAC - Max