T9CP5A54-120
Manufacturer Part Number:
T9CP5A54-120
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 120V
Stock Condition:
502
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
12 VAC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"