HE2AN-Q-AC24V
Manufacturer Part Number:
HE2AN-Q-AC24V
Manufacturer/Brand:
Panasonic
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V
Stock Condition:
708
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
74 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
25 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
16.8 VAC
Must Release Voltage :
3.6 VAC
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
30 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)