G6B-47BND-DC24
Manufacturer Part Number:
G6B-47BND-DC24
Manufacturer/Brand:
Omron Electronic Components
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Stock Condition:
361
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
10.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A) x 4
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Socket Included
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max