MJN3C-IN-AC120
Manufacturer Part Number:
MJN3C-IN-AC120
Manufacturer/Brand:
Omron Automation
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Stock Condition:
19
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
16.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator, Test Button
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
102 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 45°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
600VAC, 28VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)