KUHP-11A51-120
Manufacturer Part Number:
KUHP-11A51-120
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 120V
Stock Condition:
10,222
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
24 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
102 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 45°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
240VAC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)