AZSR1200-1AE-24D
Manufacturer Part Number:
AZSR1200-1AE-24D
Manufacturer/Brand:
American Zettler
Part of Description:
RELAY EV CHG SOLAR SPST 200A 24V
Stock Condition:
200
Manufacturer :
American Zettler
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
125 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
200 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
40 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
EV Charging, Solar
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
920VAC - Max