J115F11A120VACS6
Manufacturer Part Number:
J115F11A120VACS6
Manufacturer/Brand:
CIT Relay and Switch
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 120V
Stock Condition:
605
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
39.5 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
90 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max