J115F11CH12VDCS61.5U
Manufacturer Part Number:
J115F11CH12VDCS61.5U
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50A 12V
Stock Condition:
4,343
Coil Current :
125 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Rating (Current) :
50 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max