LY2-0-DC100/110
Manufacturer Part Number:
LY2-0-DC100/110
Manufacturer/Brand:
Omron Automation
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
Stock Condition:
262
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
10 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
88 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max