ALZ52B12T
Manufacturer Part Number:
ALZ52B12T
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Stock Condition:
80
Coil Current :
33.3 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
16 A
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Switching Voltage :
440VAC - Max