A12515MNZQ
Manufacturer Part Number:
A12515MNZQ
Manufacturer/Brand:
C&K, now part of Littelfuse
Part of Description:
SWITCH ROTARY 8POS 2.5A 125V
Manufacturer :
C&K, now part of Littelfuse
Product Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
38.10mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Angle of Throw :
45°
Circuit per Deck :
SP8T
Contact Finish :
Silver
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
2.5A (AC), 350mA (DC)
Depth Behind Panel :
20.83mm
Features :
Index Stops :
Fixed
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Decks :
1
Number of Poles per Deck :
1
Number of Positions :
8
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V